ÚplněkÚplňkový Měsíc zpravidla vychází hned po západu Slunce. Říkáme, že Měsíc je v opozici se Sluncem, čili stojí na obloze přímo naproti naší denní hvězdě. Právě období úplňku se těší mnohem větší pozornosti než jiné fáze našeho souseda. Je pravda, že měsíční cyklus se v této chvíli dostává do své druhé poloviny a že začíná „ubývat“, jinak se ale neděje nic zvláštního. Z astronomického hlediska je úplněk spíše dílem okamžiku. Proto nepropadejte panice, když podle některých návodů nestihnete přesně „za úplňku“ vyluhovat ani pořádný měsíční čaj, natož vyrobit kouzelný amulet.

uplnek

Fotografovat vycházející měsíční úplněk není zrovna jednoduché. Měsíc bývá u obzoru často oslabený zemskou atmosférou, takže jeho obraz bývá nekontrastní a rozmazaný. Fotograf proto musí zvolit správnou expoziční dobu, při které vyniknou jak podrobnosti na Měsíci, tak objekty u obzoru. Foto: Stefano De Rosa. Snímek je publikován se svolením autora.


uplnek


Když je Měsíc v úplňku, najdeme jej na pozemské obloze přímo naproti Slunce. Pokud tedy stojíme na vysokém kopci, který při západu Slunce vrhá dlouhý stín, měl by mířit směrem k vycházejícímu Měsíci. Na tomto snímku je vidět, jak téměř úplňkový Měsíc vychází poblíž hrotu trojúhelníkového stínu obří sopky Pico de Teide (3 718 m n. m.) na ostrově Tenerife. V popředí je patrný vulkán Pico Viejo. Foto: Juan Carlos Casado. Snímek je publikován se svolením autora.Knížka pro děti

Má knížka „Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Měsíci“ je určena hlavně pro děti od 6 let, ale jsem přesvědčený, že v ní najdou odpovědi i učitelé nebo profesionální hvězdáři. Knížka obsahuje 80 stručných odpovědí na ty základní lunární otázky.

K O U P I T


SuperúplněkJe to úplněk, který je o kapku větší než průměrné úplňky. Proč? Představte si, že Měsíc neobíhá kolem Země přesně po kruhové dráze, ale po mírně výstředné elipse. A tak je někdy k Zemi blíž (přízemí) a někdy od ní trochu dál (odzemí). Když se doba přízemí zrovna trefí do období úplňku, nastává superúplněk. Záleží jen na tom, jak moc se doba přízemí kryje s dobou úplňku a jak blízko v daném přízemí Měsíc od Země je (vzdálenost Měsíce se při různých přízemích líší). A tak některé superúplňky jsou víc „super“ a jiné míň.

Velmi blízký úplněk nastal například 14. listopadu 2016. Naposledy byl tak velký úplněk 26. ledna 1948. Další podobně velký nastane až 25. listopadu 2034.

Superúplněk může být až o 14 % větší ve svém průměru (o tloušťku zápalky viděné ze vzdálenosti 170 cm!) a o 30 % jasnější (rozdíl mězi jasností hvězd Betelgeuze a Aldebaran!) než úplněk v odzemí.

uplnek

Úplněk s tmavými moři je zajímavým námětem nejen pro fotografy. Tato kresba vznikla v roce 1994 při překreslování fotografie měsíčního úplňku. Kresba: Pavel Gabzdyl.

Víc čtení, víc zdrojů[1] Fáze Měsíce pro libovolný rok získáte na stránce Johna Walkera, stačí kliknout.
[2] Gabzdyl, P.: Měsíc známý i tajemný. Aventinum, 2013.
[3] Gabzdyl, P.: Měsíc. Aventinum, 2006.
[4] Gabzdyl, P.: In-počasí: Zítra nás čeká růžový superúplněk, 26. 4. 2021.


Pár odkazů na konec
Jak sdílet?

Licence Creative Commons

Dílo podléhá licenci Creative Commons
Uveďte původ, neužívejte komerčně.

Created by Pavel Gabzdyl - Copyright 1998-2021